JAK SI UŽÍT PRAHU S DĚTMI

Taky jste jako děti jezdili s rodiči v létě na výlet do Prahy? Zoo bývala nutností a pro dospělé většinou očistcem, protože všude je tolik lidí! Ale v Praze se toho dá vidět daleko víc a s dětmi se můžete davům turistů docela dobře vyhnout. Hlavní město totiž kromě hlavních turistických atrakcí nabízí také spoustu parků a odpočinkových zón s dětskými hřišti a také příjemná muzea, kam se dá schovat v letním parnu.


TO JE PRAHA

Pro děti existuje krásná kniha TO JE PRAHA, kterou ilustrovala Míša Kukovičová a napsala Olga Černá. V knížce najdete spoustu informací a zajímavostí o významných místech Prahy, děti poznávají známá místa a na každé stránce hledají ztraceného pejska.


DOPRAVA ZDARMA!
 
Důležitá rada pro cestování po Praze - pokud máte s sebou dítě do 3 let nemusíte platit jízdné v MHD (dítě ani doprovod)! Stačí, když se případné kontrole prokážete oficiální průkazkou dítěte (tu vydává přímo Dopravní podnik), cestovním pasem dítěte nebo jeho občanským průkazem.

PraHRA

Pokud si netroufáte na samostatné toulání po Starém městě, nebo si myslíte, že už vás nic nepřekvapí, můžete vyzkoušet PraHru Martiny Chomátové. Podle zaslaných informací hledáte nápovědy, luštíte šifry a plníte úkoly během 3hodinové procházky Prahou. Zkrátka poznávací hra pro celou rodinu.

KAM JÍT A CO VIDĚT

V blízkosti významných památek jsou většinou příjemná dětská hřiště, stačí vědět, kde je hledat. A od toho je tu pro vás mimopražské tahle mapka:  
 
Červená - dětská hřiště, která jsou buď v centru, 
nebo u významných památek, nebo zkrátka stojí za návštěvu.
Žlutá - muzea a galerie, kde to vaše děti bude zaručeně bavit.
Modrá - významné pražské památky, kam se můžete podívat všichni.

1) Pražský hrad a hřiště na Novém světě


Pražský hrad je klasika, kterou dětem ukázat prostě musíte. A ono je to i docela baví, katedrála Sv. Víta je impozantní a výměny stráží stejně tak. Navíc okolní zahrady nabízejí stín a možnost se proběhnout. S menšími dětmi se projděte Novým světem, kde je pod stromy a za zdí ukryto moc pěkné a klidné hřiště, kde budete skoro sami.

A z Nového světa je to už jen kousek k vodnímu hřišti v parku Maxe van der Stoela, které určitě oceníte v parném létě. Myslete na náhradní oblečení. A je tu i bosá stezka, o které jsem psala ZDE.


2) Centrum - Staroměstské a Václavské náměstí


Obě jsou kousek od sebe, ale moc zeleně a odpočinku tu pro děti bohužel nenajdete. Staroměstské náměstí má orloj a vedou z něj krásné starobylé uličky, ale ty děti moc neocení. Hned za chrámem sv. Mikuláše se nachází Galerie umění pro děti, kde bývají moc pěkné výstavy, mrkněte před cestou na jejich program. V Celetné ulici jsou dvě muzea voskových figurin - Grévin a Madame Tussaud. Grévin je dražší, ale opravdu stojí za to si připlatit. Nabízejí slevy 20-25 % na nejrůznější kartičky bank a obchodních řetězců, takže na slevu dosáhne opravdu každý Čech. Pro děti je tu Krteček a Spejbl s Hurvínkem, ale baví je i ostatní místnosti - králové, sportovci, zpěváci...


Na Václacském náměstí najdete všechny své oblíbené obchody a potom zajděte s dětmi do pasáže Světozor na nejlepší točenou zmrzlinu a pasáží projděte do Františkánské zahrady, kde se ocitnete v jiném světě - uprostřed zeleně. Sice je tu také hodně lidí a pravděpodobně budou všechny lavičky obsazeny, ale ten klid si užijete. A pro malé i větší děti je tu moc pěkné moderní hřiště!

Na horním konci Václavského náměstí najdete Národní muzeum a po leve straně i jeho novou budovu, kde je aktuálně otevřena expozice Noemova archa - výstava nejrůznějších druhů vycpaných zvířat. Na výstavu je dobré se předem objednat na určitý čas, abyste měli jistotu, že se dostanete dovnitř. Je to pěkné, ale živá zvířata v Zoo jsou přece jenom lepší, podruhé bych to už vidět nemusela...


Kousek od Muzea v parku u Hlavního nádraží je další krásné hřiště. Celé je oplocené a jsou u něj dokonci i toalety. 

3) Petřínská rozhledna


Na Petřín rozhodně vyzkoušejte lanovku - pokud vám nervy dovolí vyčkat si tu frontu... U spodní stanice lanovky, kousek v kopci, je další z parádních hřišť pražského centra, takže můžete děti na chvíli vypustit. Nahoře u rozhledny se nachází Zrcadlové bludiště a Štefánikova hvězdárna - obě varianty ocení spíš větší děti. Zpátky dolů se můžete projít pěšky rozlehlým parkem, kolem Petřínských skal a Kinského zahradou.

4) Národní divadlo a hřiště na ostrovech


Obhlídku národního divadla můžete spojit buď s cestou na Petřín, nebo s prohlídkou starého města - všude je to tady kousek. Na Střeleckém ostrově - to je ten pod mostem Legíí u Národního divadla - najdete klidné místo pro odpočinek a větší děti se tu zabaví na lanovém hřištiMenší děti vezměte radši na Slovanský ostrov, ten je jen o kousek níž a půjčují na něm také šlapadla a labutě k projížďce po Vltavě. Ceny nebyly ještě před pár lety nikterak vysoké. Na ostrově je moc hezké dětské hřiště celé v písku a také malý vláček, na kterém se můžete svézt za 10,- Kč/1 jízda.

5) Karlův most a Kampa


Most byste z prohlídky Prahy neměli vynechat, ale ta spousta lidí by vás mohla odradit... Zahněte po bočních schodech dolů a vyjdete na Kampě - v Parku, kde sice nejsou hřiště pro děti, ale je tu klid! U Sovových mlýnů se plazí obří mimina Davida Černého a uvnitř v galerii možná natrefíte na nějakou zajímavou výstavu. Cestou na Malostranské náměstí (kde najdete kostel sv. Mikuláše a také Malostranskou besedu, kde mívají pěkné výstavy pro děti) se můžete stavit u Čertovky a Lennonovy zdi, která děti také baví. Na zastávce Malostranská se nachází Valdštejnská zahrada, kde se v létě prochází pávi a v jezírku plavou obří ryby - příjemné místo na odpočinek.

6) Vyšehrad a hřiště Starých pověstí českých


Vyšehrad je další z pražských nutností a i s dětmi se vám tam bude líbit. Obrovský park a hradby s krásnými výhledy nejen na Pražský hrad musí bavit každého. Kromě památek nabízí Vyšehrad také krásné dřevěné hřiště, o kterém jsem už psala ZDE. Dostanete se k němu, když odbočíte doleva hned u rotundy sv. Martina. 

 

7) Letohrádek Hvězda a obora


Hvězda není úplně typickým turistickým místem, ale kdybyste měli v Praze víc času a toužili ještě něco vidět, vyražte sem. Doveze vás sem tramvaj 22 nebo 25, vystoupíte na zastávce Vypich, po levé straně budete mít Ladronku - největší bruslařskou dráhu v Praze a po pravé straně uvidíte táhlou zeď - to je váš cíl. Když vstoupíte do obory, ocitnete se v pravém nefalšovaném lese


Nadechnete se přírody a načerpáte energii na další prohlídku horkého města. Děti se tu dosyta vyřádí nejen v lese, ale také na dvou příjemných hřištích. Samotný letohrádek také stojí za prohlídku a za jeho brankou je moc fajn kavárna.


8) ZOO a Dinopark


Tyhle dvě atrakce snad ani nemusím zmiňovat. Jen počítejte s tím, že zde necháte opravdu hodně peněz a to nejen za vstupné...
Pokud cestujete s malými dětmi v Zoo si můžete zapůjčit zdarma dřevěné vozíčky nebo dokonce golfky, takže není nutné brát vlastní kočárky. Nedávno zde vyrostla také nová atrakce s názvem Bororo (nachází se v bývalém areálu slonů a je prý jen dočasná). Jedná se o obří prolézačku s tobogánem, kde jsou děti schopné strávit půl dne. Tak s tím počítejte, a pokud chcete platit za prohlídku zvířat a ne za hřiště, tak se tomu raději zdaleka vyhněte. V zoo je několik dětských zón, jednou z nich je také český statek, kde si děti mohou zvířátka také pohladit a nakrmit.
Za vidění rozhodně stojí přehlídka tuleňů, jejichž areál je hned u východu, tak si na začátku zjistěte v kolik hodin akce začíná.


Dinopark se nachází na střeše obchodního domu Harfa hned vedle O2 areny. Pokud jste tam nikdy nebyli, můžete to vyzkoušet, první návštěva udělá vždycky dojem, ale vstupné je vysoké.

9) Letná a Národní zemědělské muzeum


Letenské sady jsou příjemné místo, kde se dá relaxovat, sportovat, pod kaštany se sejít s přáteli u piva, ale také vzít děti na hřiště, na piknik a do muzea. Cestou z Hradčanské si můžete prohlédnout pražský metronom na místě bývalého Stalinova pomníku a po chvíli dojdete na hezké oplocené dětské hřiště. Kousek od něj je hospůdka a kus dál pod kaštany další občerstvení s parádním výhledem na celou Prahu. Na tomto konci Letenských sadů najdete také Národní zemědělské a Národní technické muzeum. Zemědělské muzeum doporučuju hlavně s menšími dětmi, vždy tu mají nějakou interaktivní výstavu (přečtěte si ZDE) a v přízemí historické traktory - sen snad každého malého kluka!


10)  Lego muzeum a Království železnic


Pro milovníky Lega bude určitě velkým lákadlem muzeum na Národní třídě. Vstupné poměrně vysoké, samotná expozice má jen evě "interaktivní" vitríny, u nichž můžete ovládat stisknutím tlačítka pohyb exponátů. Jinak je vše statické a malé děti to příliš nebaví.

Království železnic je zase ráj pro fandy mašinek. Vstupné opět nemalé, ale expozice poměrně veliká a některé vláčky se také dají ovládat.


Praha je město s velkým množstvím zeleně a parků, kam turisti nechodí a můžete si zde příjemně odpočinout. V okolí Vinohrad jsou to třeba Riegrovy a Havlíčkovy sady, ve Strašnicích je příjemným místem areál Gutovka, kde se nachází mimo jiné také veliké vodní hřiště a za vyzkoušení také stojí nově zrekonstruovaný Malešický park.. Kousek od letiště je Divoká Šárka, kde můžete chodit celé dny, a koupaliště Džbán.


Pražské maminky, pokud máte nějaký další tip na příjemný odpočinek nebo pěkné hřiště u turisticky atraktivního místa, napiště mi do komentáře, nebo na email. Ráda ho přidám na mapu.


Praha je krásná, užijte si ji!

Míša1 komentář:

  1. od Silvie: A TŘEBA letní Gutovka přímo u stanice metra Strašnická (skatepark, horolezecká stěna, vodní hrátky, obrpískoviště s rypadly,provazové chodníčky, dětské hřiště s prolézačkami, vše zdarma, v místě pizzerie s každodenním menu za dobrou cenu), NEBO moc hezké hřiště u Výtoně (a v blízkosti Botanické zahrady na Albertově) pak šupky přes železniční most nebo od jara do podzimu MHD přívozem přímo po řece (zážitek:-) a ještě si trochu pohrát (maminky dát kávu) na hřišti na Dětském ostrově u botelu Admirál...

    OdpovědětVymazat

Děkujeme za váš komentář :)