POMOC PRO LIŠČATA

 Ve čtvrtek večer postihlo několik jihomoravských obcí tornádo. V Česku je to jev výjimečný a nečekaný. Proto také spousta lidí nevědla, jak se zachovat. Vítr o síle kolem 300 km/h bral s sebou všechno, mnoha lidem sebral střechy nebo celé domy, lámal stromy a odnášel auta. Hned po té, co se vítr uklidnil, se ale zvedla nová smršť. Tentokrát pozitivní! Lidé začali posílat peníze na sbírkové účty, shánějí materiální pomoc a jezdí pomáhat přímo na zasažená místa.

 

Tornádo neničilo jen osobní životy, ale i ty profesní. A protože se většinu dospělého života pohybuji kolem tématu výchovy, vzdělávání a péče o děti, začala jsem pátrat, jak se situace dotkla dětských institucí - škol, školek, klubů, mateřských center... Asi nejhůř byl zasažen Lesní klubík Liščata v Hodoníně. Na svém facebookovém účtě napsali:

Všechno je pryč . Naše chatka, celé skautské městečko. Milovali jsme to tam.
Bylo to úžasné místo naplněné klidem, dětským smíchem, hrami, tvořením, zpěvem i učením. Potkali jsme tam spoustu skvělých lidí, jak velkých, tak těch malých .

Po telefonu jsem se spojila s paní Lucií Nádeníčkovou, abych zjistila, jak bude klub fungovat dál a jakou konkrétní pomoc by právě teď uvítali. Když vzpomínala na místo, které tornádo poničilo, v jejím hlase bylo znát silné pohnutí a smutek...

 

Na vašem facebookovém profilu psala k fotkám po tornádu jedna maminka, že si na to místo chodila hrát už jako malá holka a že jí to velice zasáhlo. Mohla byste prosím popsat historii místa, kde váš klubík působil?

 Je to...  Vlastně bylo to moc krásné místo. I když je to v Hodoníně, tak tam vstupujete, teda vstupovala jste do úplně jiného světa. Byly tam krásné vzrostlé stromy, borovice, duby... Opravdu nádherné, klidné místo. (Odmlčuje se...) Původně to začalo jako skautské městečko, vystavěli si tam chatky. Spousta dětí tam trávila dětství. My jako Lesní klub Liščátka jsme tam byli 3 roky.

 

Jak funguje váš klub, jak staré děti ho navštěvují?

Primárně fungujeme podobně jako lesní školky - momentálně to byly 3 dny v týdnu pro děti od 3 do 6 let a přes léto jsme pořádali příměstské tábory. Ale kromě toho děláme i pravidelné akce pro děti s rodiči, třeba úterní "mamadays", kdy se dospělí plnohodnotně zapojují do našeho programu. Dělali jsme i různé kroužky pro děti, laboratoře, měli jsme třeba včely... 

 

Jak moc bylo místo, kde klub sídlil, tornádem postižené? Zachránili jste něco?

Tam opravdu bohužel nezbylo nic. To je definitivní. Jak jsem to psala v příspěvku na stránkách, chatka byla rozletěná na kusy, nové hřiště s domečkem pryč... Vybavení taky, máme pár stolků a židliček. Během pátku jsme s pár dobrovolníky odnesli, co jsme našli, ale tam opravdu nebylo co zachraňovat. Likvidaci popadaných stromů zajistí město a my tím pádem teď nemáme žádné zázemí.


 

Podařilo se vám pro klubík zajistit takhle narychlo nějaké náhradní místo?

Co se týče školky, tak nás tenhle týden čeká už jen rozloučení - vezmeme děti na farmu ke Tvarožné Lhotě a program se uskuteční tam. Od čtvrtka nám ale začínají příměstské tábory. Intenzivně sháníme náhradní prostory, máme několik nabídek a možností, během pondělka se definitivně rozhodneme a vybereme tu nejlepší. Takže tábory už proběhnou jinde. 

 

Nové místo tedy budete mít, jaká další pomoc by se vám teď hodila?

Mně napsalo strašně moc lidí a díkybohu za to, já všem opravdu moc a moc děkuju! Takže všechno, co mě napadlo, že bude potřeba teď na tábory, to máme přislíbené - hry, papíry, výtvarné potřeby, deky, hračky, nádobí... Cokoliv, co bude případně navíc, tak to budeme posouvat dál do těch postižených oblastí, aby to opravdu pomohlo a bylo užitečné. 

Kromě toho bychom teď nejvíc uvítali finanční pomoc, protože my jsme se rozhodli, že když tolik lidí pomohlo nám, tak my chceme také pomoci a nabídneme rodinám z postižených oblastí místo na našich táborech. Z vybraných peněz bychom třeba mohli zajistit autobus, abychom mohli svážet děti z okolních obcí. A pokud by byl zájem, tak i mezi tábory, o víkendech, bychom chtěli pořádat nějaké programy pro děti ze zasažených vesnic, aby si mohly užít nějaké hezké chvilky mimo tu šílenou realitu.

 

Jak z vaší zkušenosti vnímají celou situaci děti?

Třeba moje tříletá dcera to doteď nemůže pochopit, co se to stalo a proč to ten vítr udělal? Byla se mnou na místě a vůbec tomu nerozumí. Chtěla by jít do školky a nemůže. Rodiče ostatních dětí mi psali, že děti plakaly, když viděly fotky. Že už nemají školku. Samozřejmě že i děti to zasáhlo a vnímají to po svém, v rámci svého věku a taky je to trápí...

Ale to bude dobrý, to se všechno spraví, hlavně že jsme zdraví! Já jsem opravdu velice vděčná za tu velikou podporu, které sem přichází z celé země. Je strašný, že tu bylo tornádo, ale lidi to paradoxně semklo. Mně chodí krásné zprávy, ta podpora je úžasná! Můžeme být rádi, že tu lidskost a dobrotu v sobě ještě pořád máme!

 

Věřím tomu! Děkuju za rozhovor a přeju vám, ať se můžou Liščata zase scházet na krásném novém místě!

 

Pokud byste chtěli poslat finanční dar přímo Lesnímu klubu Liščata, můžete na jejich účet:

-------------   2301529249/2010   -------------


Na našem e-shopu www.bonkido.cz najdete do konce června puzzle a magnetky s akční cenou 100,- Kč a všchny peníze, které u nás utratíte, pošlu také Liščatům.

 

Na internetu je teď spousta sbírek - velkých i menších, kde můžete pomoct. Já jsem si vybrala Lesní klub, protože je mi to blízké. Sama jsem několik let pracovala v Mateřském centru a to je jako váš druhý domov, o který pečujete. Proto já pošlu peníze jim. A vy můžete se mnou.

 

Veliké díky všem a za vaši pomoc!


Míša

 

PS: Právě se ke mně donesly zprávy o Ekocentru Dúbrava - krásné místo, kterému se tornádo také nevyhlo. Prý se podařilo zajistit do bezpečného stavu a můžou se postarat o vaše děti. Sami také pomáhají, kde můžou. A kdybyste chtěli pomoct vy - potřebovali by lavičky a nové ohrady pro kozy. Aktuality najdete ZDE na jejich Facebooku.0 komentářů:

Okomentovat

Děkujeme za váš komentář :)