JAK BUDE KALENDÁŘ VYPADAT?
Zásadní otázka je, jak kalendář zabalit. Já jsem do teď používala balíčky nebo pytlíčky zavěšené na stužce. Letos, protože čím víc dětí tím míň času, jsem se rozhodla pro úsporné řešení - nakoupím 24 obyčejných obálek a ty po naplnění nacvakám sešívačkou na stužku do sloupečku nad sebe tak, aby vždy vykukovaly jen cca 2 cm předchozí obálky - tam na spodní hraně bude napsané číslo a obálky se budou postupně odsříhávat.
Další inspiraci na design adventního kalendáře najdete třeba na naší nástěnce na Pinterestu.
CO DO NĚJ DÁME?
Kalendář můžete naplnit opravdu čímkoliv - zamyslete se, co by vašim dětem udělalo radost. Malují? Staví? Čtou? Vaří? Vyberte dárečky míru.
Já letos naplním obálky kartičkami s úkoly. Náš prvňáček se zamiloval do matematiky, tak najde každý den kartičku ze sady od albi.cz Matematika v kostce! Tříletá holčička zase chce pořád dělat úkoly jako velkej brácha, tak vyberu nějaké úkolové kartičky pro nejmenší. (Nejradši bych je sama vyrobila, ale potřebovala bych den dvakrát tak dlouhý...) Zbylé kartičky i s krabičkou pak zabalím pod stromeček. Kromě toho bude vždy v obálce malá sladkost pro každého a možná svíčka, protože mě nadchnul kalendář od Růženky z 3dmamablog - najdete tam i další super tipy i úkoly k vytištění.
Další tipy z let minulých:
- překližkové figurky od Svět kreativity betlém 24 dílků a stromeček 48 dílků - do konce listopadu se slevou 10%
- adventní puzzle 24 dílků od Little Bears, nebo jiné puzzle, které rozdělíte na 24 částí
- 24 adventních pohádek
- lego - já kupovala jen různé speciální dílky, kola dveře a tak na Hrabárně
- 24 korálků a šňůrku na krk
- samolepky a velký papírový strom, který budete každý den zdobit
- kartičky - sbírají vaše děti něco? Kupte balíček a každý den dejte jednu kartičku do kalendáře
- kartičky s úkoly - rozeberte nějakou vědomostní hru a každý den dejte kartičku do kalendáře, použít můžete také Malého hvězdáře, ale nevystačí na všech 24 "okýnek"
- 24 úkolů typu zazpíváme koledy, upečeme cukroví, navštívíme babičku...
- 24 zážitků typu zoo, kino, noční procházka...
- dobroty - sušené ovoce, oříšky, křupky, upečené perníčky...
TIPY A DOBRÉ RADY
- domluvte předem kalendářová pravidla, předejdete tak stresu, pláči a sourozeneckým hádkám - Kdy se bude kalendář otevírat? Kdo bude rozbalovat? Kdo bude sundavat? Kdo si vybere první?
- máte jeden kalendář pro dvě a více dětí? Použijte barevné pytlíčky nebo stužky na sudá a lichá čísla, aby se nehádali, kdo bude stříhat nebo rozbalovat
- udělejte z kalendáře rituál
- naplňte kalendář dvojdárečkem zábava + dobrotka
Naše pravidla vloni byla: žluté rozbaluje holčička, zelené kluk, kdo rozbaluje může si první vybrat dáreček (uvnitř měli 2 překližkové ozdoby na stromeček od Světa kreativity a nějakou dobrotku), rozbalovalo se hned ráno ještě v pyžamu, ale vybarvovalo se až po snídani, když byli rychlí, nebo po školce, když se nestíhalo)
- usnadněte si práci a použijte na balení dárečků hotové obálky, sáčky, případně si kupte látkový kalendář, který můžete používat i v dalších letech
- kupte si malé zatahovací pytlíčky na dobrůtky, jako je sušené ovoce nebo oříšky
- v kalendáři nemusí být jen materiální věci - zkuste kalendář třeba z rodinných fotek (očíslujte fotky z uplynulého roku a ke každé vymyslete hádanku nebo si povídejte, co jste zažili)
Nejen adventní kalendáře, ale spoustu dalších tipů, jak prožít krásný advent s rodinou a dětmi, najdete také na webu Advent spolu.
Míša